Welcome to the new OALA website!
Please click here to read the FAQ
Honour Wall
OALA Presidents
Emiel Van der Meulen
|
1969-1971
|
Owen R. Scott
|
1971-1973
|
W.E. Coates
|
1973-1975
|
John H. Day
|
1975-1977
|
Alexander Budrevics
|
1977-1979
|
Nick Van Vliet
|
1979-1981
|
Victor Chanasyk
|
1981-1983
|
Macklin L. Hancock
|
1983-1986
|
Richard I. Moore
|
1986-1987
|
Edward Fife
|
1987-1988
|
Cecelia Paine
|
1988-1989
|
Jary Havlicek
|
1989-1990
|
Robert E. Bee
|
1990-1991
|
Robert R. Norman
|
1991-1992
|
Brian H. Giberson
|
1992-1993
|
Ann Milovsoroff
|
1993-1994
|
Ian S. Gray
|
1994-1995
|
James Floyd
|
1995-1996
|
David Anselmi
|
1996-1998
|
Donna Hinde
|
1998-2000
|
David Leinster
|
2000-2002
|
Jim Vafiades
|
2002-2004
|
George Antoniuk
|
2004-2005
|
Linda Irvine
|
2005-2007
|
Arnis Budrevics
|
2007-2009
|
Lawrence Stasiuk
|
2009-2010
|
Glenn O’Connor
|
2010-2012
|
Joanne Moran
|
2012-2014
|
Sarah Culp
|
2014-2016
|
Doris Chee
|
2016-2018
|
Jane Welsh
|
2018-2021
|
Steve Barnhart
|
2021-
|
Honorary Members
*Deceased
1968-1972
|
Otis Bishopric*
|
|
Arthur E.K. Bunnell*
|
|
Gordon Culham*
|
|
Leslie Hancock*
|
|
George Miller*
|
|
Norman Scott*
|
|
T.W. Thompson*
|
|
Edward I. Wood*
|
1989
|
Margaret Scrivener*
|
|
Charles Simon
|
|
C.M. Switzer
|
|
N.R. Richards*
|
|
Jean Pigott *
|
|
George C. Miller*
|
1991
|
H.S.M. Carver*
|
|
Honourable David Crombie
|
|
Robert J. Hilton*
|
|
Thomas Howarth*
|
1992
|
Pleasance Kaufman Crawford
|
1995
|
Edward Relph
|
1996
|
Judy Matthews
|
2000
|
Silvie Grenier
|
2001
|
Bill Levesque
|
2002
|
Joe Pantalone, Councillor, City of Toronto
|
|
Arthur Timms
|
2003
|
Vicki Barron
|
2004
|
Richard Ubbens
|
2005
|
Jane Jacobs, O.C. *
|
|
Charles Waldheim
|
|
Paul Bedford
|
2006
|
David Miller, Mayor, City of Toronto
|
2008
|
Marjorie Harris
|
2009
|
Philip Weinstein
|
2010
|
Raymond Moriyama
|
2011
|
James Dougan
|
2012
|
Peter Simon
|
2013
|
Alex Munter
|
2014
|
George H. McKibbon
|
2015
|
Steven Peck
|
2016
|
Robert Gordon
|
2017
|
Craig Applegath
|
|
Arthur Potts, MPP (Beaches – East York)
|
2018
|
Ken Greenberg
|
|
Geoff Cape
|
2019
|
Nathan Perkins
|
2021
|
Leo DeSorcy
|
|
Dr Karen Landman
|
|
Stefan Szczepanski
|
2022 | Robert Burley |
| Nina-Marie Lister |
Emeritus Members
*Deceased
James Austin Floyd*
|
1981
|
William E. Coates*
|
|
Donald W. Pettit*
|
1991
|
Egons Lazda*
|
1991
|
Frances Blue*
|
1991
|
Janina Stensson*
|
1991
|
Juri Roht*
|
1991
|
V. W. Poushinsky*
|
1991
|
Victor Chanasyk*
|
1992
|
Alexander Budrevics*
|
1993
|
Jack D. Milliken
|
1994
|
Margret Kwan
|
1994
|
David Tomlinson
|
1999
|
Ed Holubowich
|
1999
|
Macklin Hancock*
|
1999
|
Nick Van Vliet*
|
2001
|
Walter Kehm
|
2003
|
Emiel van der Meulen
|
2004
|
Richard Strong*
|
2004
|
Ranjit Dhar
|
2005
|
Michael Hough*
|
2006
|
Steven Moorhead
|
2006
|
Brad Johnson
|
2007
|
Donald Graham*
|
2007
|
James Taylor
|
2007
|
Jerol Wheeler
|
2007
|
Karl Frank
|
2008
|
Ross Stephen
|
2010
|
Ann Milovsoroff
|
2011
|
Alexander Topps
|
2013
|
Ed Fife
|
2014
|
Marius Ois
|
2015
|
Owen Scott
|
2016
|
Robert Hilton
|
2017
|
Gary Heine
|
2018
|
Robert Norman
|
2018
|
Richard Bondi
|
2018
|
Gordon Dorrett
|
2021
|